TYB Konya Şubesi’nde “Konya’da Film Çekmek Ve İhtiyarlar Taburu” Filmi Konuşuldu.

 TYB Konya Şubesi’nde “Konya’da Film Çekmek Ve İhtiyarlar Taburu” Filmi Konuşuldu.

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi, “Şehre Sözümüz Var” sloganıyla yürüttüğü 2020 Kültür Etkinlikleri programının Covid19 salgını sebebiyle ara verdiği yüz yüze katılımlı ikinci programını gerçekleştirdi.

TYB Konya Şubesi Yönetim Kurulu üyesi sanatçı Saffet Yurtsever’in düzenlediği programa konuk olan ödüllü Senarist-Yönetmen Fatih Sezgin; “Konya’da Film Çekmek ve İhtiyarlar Taburu” başlıklı konferansında Konya’da sinemayı 2000 öncesi ve 2000 sonrası diye ikiye ayırdı. 2000 öncesinde mahallî filmlerin yapıldığını ve kadının ötelendiğini, 2000 sonrasında ise ulaşım olanaklarının artması ve belli bir bakışın kırılması ile daha çok coğrafî güzellikleriyle, özellikle kültürel Selçuklu mirasıyla, bir payitaht olmasıyla, kısa mesafelerde farklı iklim ve kültürleri barındırmasıyla sinemaya konu olduğunu söyledi.

Konya’da film çekmenin avantajlarını ve dezavantajlarını sıralayan Yönetmen Fatih Sezgin; “Bir yönetmenin hayalini gerçekleştirebilmesi için teknik cihazlara ihtiyaç vardır. Bunların birçoğu Konya’da yoktur. Bunları İstanbul’dan getiriyoruz. Bu sefer maliyetler çok artıyor. Yetişmiş ekip de çok fazla yok. Bunu Konya’da diriltmeye çalışıyoruz. Burada film yapmak isteyenlere Konya’dan da ekip oluşturmalarını tavsiye ediyoruz.” dedi.

İhtiyarlar Taburu filmini çekerken Konya’dan da oyuncu ve teknik eleman kullandığına vurgu yapan Sezgin; “Ben kast ekibini oluştururken Konya’dan da mutlaka bir kişi de olsa bu ekibin içinde olması gerekir dedim ve Saffet Yurtsever abiyi ve daha sonra İsmail Detseli abiyi dahil ettik. Teknik ekibin içine de birkaç tane Konya’dan eleman yerleştirdik ki; daha sonraki projelerde bu yetişmiş elemanlarla İstanbul’a muhtaç olmadan tamamen Konya’da kendi imkânlarımızla çalışabilelim. Keşke daha önceki çalışmalarımızda da bunu yapabilseydik.” dedi.

Konya’da film çekmenin en önemli dezavantajlarından birinin de finans ve sermaye sorunu olduğunun altını çizen Yönetmen Fatih Sezgin; “Bakanlıkların sanatsal faaliyetlere destek veren kurumlara vergi indirimi sağladığını Konya’daki büyük şirketlere ve holdinglere bir türlü anlatamadık. İstanbul’da bu iş çok kolay, büyük şirketler ve holdingler bunu biliyorlar ve destek veriyorlar. Ama Konya’dakilere bunu inandırabilmek/anlatabilmek uzun bir zaman alıyor. Yöneticilerle randevu alıp görüşebilmek, derdini anlatabilmek, onların anlayabilmeleri çok zaman alıyor. Bu da bir dezavantaj.”  dedi.

İHTİYARLAR TABURU

Beş Kore gazisinin yaşlılıklarının son demlerinde Gaziler Derneğinde vakit geçirirken Suriye’de çıkan iç savaş sebebiyle zulme uğrayan Suriye halkını kurtarmak amacıyla Kore’de gösterdikleri kahramanlıkları yeniden yaşamak ve bir işe yaramak düşüncesiyle yola çıkmalarını ve yol hikâyelerini konu edinen “İhtiyarlar Taburu” filminin kamera arkası görüntülerinin gösterildiği program sonunda Senarist-Yönetmen Fatih Sezgin’e günün anısına TYB Konya Şubesi Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Akman ile filmde rol alan Saffet Yurtsever ve İsmail Detseli tarafından plâket takdim edildi.

Konya Bülten

Benzer Haberler