TYB Konya’da; Şiirimiz Ne Durumda Konuşuldu

 TYB Konya’da; Şiirimiz Ne Durumda Konuşuldu

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi, 2020 yılı kültürel etkinlikler takvimi doğrultusunda, “Şehre Sözümüz Var” anlayışı ile sürdürdüğü programlarını Konya Büyükşehir Belediyesi, Selçuklu, Meram ve Karatay Belediyelerinin katkılarıyla her hafta sonu sosyal medya aracılığıyla çevrim içi olarak izleyicileriyle buluşturmaya devam ediyor.

Bu hafta şair-yazar Vural Kaya’nın yönettiği; Cumartesi günü saat 14.00’de başlayan ve sanal ortamda gerçekleştirilen programa konuk olarak katılan Eleştirmen-Şairler Hakan Şarkdemir ve Hayriye Ünal, “Şiirimiz Ne Durumda?” konusunu ele aldılar.

Şiirimizde modernleşme olgusu üzerinden başlayan programda, modern şiirden söz etmek için modernlik kavramı üzerinde durmak gerektiğini vurgulayarak söze başlayan Eleştirmen-Şair Hakan Şarkdemir, şiirimizdeki ilk modernlik hareketinin Tanzimat dönemi edebiyatı ile başladığını belirtti. Tanzimat dönemi ile birlikte şiirimizin fars etkisinden kurtularak Türkçeleşmeye başladığını, şiirimizde modernizmin Türkçeye daha fazla yer açtığını ifade etti. Modern Türk Şiirine bir çerçeve çizerek Türk şiirinin modernizm ile buluşmasındaki dönemeçlerinden bahsetti.

Şiirimizde modernlik algısı, modern eğilimler ve şiirimizin modernizm ile olan münasebetinden bahseden Eleştirmen-Şair Hayriye Ünal ise şiiri; etik, lirik ve dramatik olarak tasnif etmenin eleştirmenler ve şiire yeni başlayanlar açısından faydalı olduğunu, ancak bunun detayları kaçırmamıza neden olacağını söyledi. Günümüz şiirinin bu ayrımlarla ölçülemeyeceğini belirterek modernizmi deneyimleyen şairlerin beslenme kaynakları ile etkilenme alanlarından ve Türk şiirinin modernizm ile olan tecrübelerinden bahsetti. Bilginin (logos) modern Türk şiirinin önümüzdeki süreçte önemli unsuru haline geleceğini düşündüğünü belirtti.

Konya Bülten

Benzer Haberler