Başkanlardan Cumhuriyet Bayramı Mesajı

 Başkanlardan Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ve Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Cumhuriyetin ilanının 100. yılı münasebetiyle birer kutlama mesaj yayımladı.

 

,

Başkan Altay’ın mesajı şu şekilde:

“Bağımsızlığımızın nişanesi, yeniden dirilişimizin ve yükselişimizin sembolü olan Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına kavuşmanın gururunu yüreğimizin derinliklerinde hissediyoruz.

Onca asırlık devlet geçmişi olan aziz milletimizin, tarih içerisindeki büyük yükselişi, nice zaferlerin ardından 100 yıl önce Cumhuriyet ile taçlanmıştır.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından başlayan İstiklâl Harbi, Türk milletinin hiçbir surette esaret altına alınamayacağını, bütün dünyaya en açık şekilde göstermiştir.

Samsun’da yakılan bağımsızlık ateşi; milletimizin azim ve kararlılığıyla bütün Anadolu’ya yayılmış ve sonunda Cumhuriyetin ilanıyla sönmemek üzere vatanımızı aydınlatmıştır.

Bizler, ecdadımızdan devraldığımız mirasla; Cumhuriyetimizin tüm kazanımlarını Türkiye’nin güçlü yarınlarına taşımak ve Türkiye Yüzyılı idealimizi gerçekleştirmek için durmaksızın çalışıyoruz.

Konya olarak Cumhuriyetimizin 100. yılında; dünyanın en büyük yerel ve bölgesel yönetimler birliği olan Dünya Belediyeler Birliği’nin başkanlık görevini devraldık. Ülkemize bu güzel armağanı sunmuş olmanın gururunu yaşıyoruz.

Cumhuriyetimizin tüm kazanımlarını Dünya Belediyeler Birliği çatısı altında daha da güçlendirerek, tüm dünyada barış, kardeşlik ve insaniyet gibi değerleri hâkim kılmanın, Konya’mızın vizyonunu sınırlar ötesine taşımanın çabasını vermeye devam edeceğiz.

Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünü en kalbi duygularımla tebrik ediyor; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kahraman ecdadımızı saygıyla ve minnetle yâd ediyorum.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.”

Hasan Kılca’nın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı şu şekilde:

“Bizler, kökü tarihin binlerce yıllık derinliklerine uzanan bir millet ve devletiz. Binlerce yıllık devlet silsilemizin son temsilcisi Türkiye Cumhuriyeti Devleti, birlik ve beraberlikle inşa edilmiştir. Zor şartlar altında büyük bir mücadele örneği sergileyen kahraman ecdadımızla ne kadar övünsek azdır. Onların bizlere bıraktığı en değerli miras, bu aziz vatandır. Bizler de birlik ve beraberliğimizi koruyarak, sahip olduğumuz değerleri en güzel şekilde yarınlara taşıyacağız. Ülkemiz, maziden ilham ve cesaret alarak istikbalini inşa ediyor. ‘Ya istiklal ya ölüm’ sözleriyle çıkılan bu kutlu yolculukta engellere, sabotajlara ve ihanetlere boyun eğmeden emin adımlarla yürüyoruz.

Cumhuriyet; zorluklar içinde de olsan prangaya boyun eğmemenin en asil duruşu, birlik ve beraberlik içinde olmanın üstünde bir güç olmadığının en net göstergesidir. Millet olarak Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümünü coşkuyla kutlarken, 2023 hedeflerine ulaştığımız gibi nice yüzyılları başarılarla süsleyeceğiz. Türkiye olarak dünyada daha fazla söz sahibi olabilmek için tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet değerlerimize sahip çıkmaya ve bu değerleri yüceltmeye devam edeceğiz. Bize düşen sorumluluklarımızın bilinciyle hareket ederek esaretin hiçbir çeşidine boyun eğmeden ilimde, bilimde, sporda, kültür ve sanatta, mimari ve mühendislikte en nihayetinde teknolojide nesillerimizin yetişmelerine katkı sağlayacağız.

Kendini geliştiren nesillerimiz de güzel ülkemizi eğitimde, ekonomide, sağlıkta ve kısacası hayatın her alanında daha ileriye taşıyacaktır. Mücadele ve elde edilen başarı, makine ve teknolojiyi elinde bulunduranlarındır. Anka, Gökbey, TOGG, Hürjet, Kızılelma, Akıncı ve Atak; göğsümüzü kabartan ve heyecanımızı artıran Türkiye’nin 100’üncü yılına yakışır projelerdir. Tüm bu hamleler, gençlerimize ve yarınlarımıza duyduğumuz umudu yükseklere taşıyor.

Türkiye büyüyor, gelişiyor ve güçleniyor. Artık Türkiye, çözüm odaklı politikalarıyla, her alanda dönüşüm ve gelişim yaşayarak, büyük hedefleri, idealleri olan bir ülkedir. Ülkemizin yanı sıra bölgemizi de istikrarın, huzurun ve dünya vicdanının merkezi haline getirme hedefimiz bir bir hayata geçmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti, aziz milletimiz için olduğu kadar, dünyanın mazlum ve mağdurları için de bir umut ışığı olarak doğmuştur. 29 Ekim, bir doğuşun ve millet olarak verdiğimiz emsalsiz mücadelenin tüm dünyaya ilanıdır. 29 Ekim, ülkemizin köklü medeniyet anlayış ve yolculuğunu yeni bir safhaya taşımış, aynı zamanda birçok mazlum ve mağdur halklara umut kaynağı olmuştur. Bugün ve yarın, millet olarak her zaman birlik ve beraberlik içerisinde yeni zaferlere, güçlü yarınlara ve aydınlık geleceğimize yürümeye devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 2053 ve 2071 vizyonlarımıza emin adımlarla ilerleyeceğiz. Bize düşen görev ise, Cumhuriyetimizi sahip olduğu milli değerler ışığında yarınlara en güzel şekilde aktarmaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı tebrik ediyor; Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla anıyorum. Anadolu’ya ayak bastığımız günden bugüne kadar, ülkemizin ve milletimizin bekası için gözlerini kırpmadan hayatını feda eden tüm şehitlerimize, gazilerimize, kahramanlarımıza da Allah’tan rahmet diliyorum.”

Mustafa Kavuş’un 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı şu şekilde:

“Bu yüce millet, canlarından aziz bildikleri vatanın bağımsızlığı uğruna canından, malından, sevdiklerinden vazgeçerek ‘Ya şehadet ya hürriyet’ diyerek cepheye koşmuş, nihayetinde bundan tam bir asır önce cumhuriyeti, kanıyla, canıyla, büyük fedakarlıklarla ve ağır bedeller ödeyerek kurmuştur. Eşsiz fedakarlıklarıyla bizlere bu güzel vatanı ve cumhuriyeti bırakan aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi de minnetle anıyorum.

Sonu cumhuriyetle taçlanan kurtuluş mücadelesinde yediden yetmişe kenetlenen ecdadın izinden giden bizler bugün Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet payidar kılmak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyor, birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde geleceğimizi inşa ediyoruz. Köklü tarihimizden aldığımız güçle, genelde Türkiye’yi hedeflerine ulaştırmak özelde de ilçemizde modern, müreffeh bir yaşam inşa etmek için gayret gösteriyoruz.

Öte yandan bir asır önce verilen istiklal mücadelesi bugün dahi mazlum halklara ilham vermeye devam etmektedir. Mazlum Filistin ve Gazze halkının bugün dünyanın en büyük ve gelişmiş ordularına karşı verdiği kutlu özgürlük mücadelesi bunun en güzel örneklerinden biridir. İnşallah, mazlumların zalimlere karşı yürüttükleri her mücadelede olduğu gibi bu direniş de elbet bir gün zaferle sonuçlanacaktır.

Tüm bu düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını şükran ve minnetle yâd ediyor, 100. yılında aziz milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyorum. Onur, gurur ve büyük başarılarla dolu nice yüzyıllarımız olsun”

Ahmet Pekyatırmacı’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı şu şekilde:

“Milletimizin tarih yolculuğunda çok önemli bir dönüm noktası olan ve önümüzde yepyeni ufuklar açan Cumhuriyetimizin 100.yıldönümünü kutlamanın gururu ve heyecanı içerisindeyiz. Cumhuriyet, yüce milletimizin sarsılmaz bir iradeyle elde ettiği zaferin ardından yükselen değer olarak bizleri kucaklamıştır.

Cumhuriyet, kadınıyla, erkeğiyle, çocuğuyla, yaşlısıyla bütün yüreklerin, bağımsızlık yolunda kenetlenerek, toplumun tamamını kapsayan bir yönetim biçimidir, Kurtuluş Savaşı sonunda kazandığı tarihindeki en büyük zaferidir. Bu anlamda Cumhuriyet, Türk Milletinin tarih sahnesinde yeniden var oluşunun adıdır. Unutmayalım ki, bu Cumhuriyetin kurulması yolunda canlarını veren kahramanlarımızın vermiş olduğu son nefes, bizlerin şu anda aldığımız nefestir. Türkiye Cumhuriyeti bağımsız ve demokratik bir devlettir. Şartlar ne kadar ağır olursa olsun, hiçbir gücün milletimizin vatan sevgisinin ve bağımsızlık mücadelesinin karşısında duramayacağının göstergesi olan zaferimizi korumak, yaşatmak bu uğurda daha çok çalışıp Cumhuriyet’in ilkeleri ışığında yol almak hepimizin en önemli görevidir. Türk milleti, geçmişte olduğu gibi günümüzde de birlik, beraberlik, inanç ve azimle, kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla Cumhuriyetimizi koruyarak, özgürlüğünden asla ödün vermeyecektir.

Bu duygularla başta Gazi Mustafa Kemal ve onun silah arkadaşları olmak üzere tüm kahraman askerlerimizi, vatanları uğruna hayatlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor ve Cumhuriyetimizin nice 100 yıllar yaşamasını temenni ediyorum.” Şeklinde konuştu.

Konya Bülten

Benzer Haberler