Yazar Tarık Buğra Online Panelle Anıldı

 Yazar Tarık Buğra Online Panelle Anıldı

Akşehir Belediyesi; Akşehirli Ünlü Yazar Tarık Buğra’yı ölüm yıldönümünde düzenlediği panelle andı.

Akşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Anadolu Mektebi öğrencileri tarafından ‘‘Edebiyatın Yerli ve Milli Sesi: Tarık Buğra” konulu zoom üzerinden online bir panel düzenlendi. Akşehir Belediyesi Youtube hesabından canlı olarak yayınlanan panelde açılış konuşmasını yapan Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya “Tarık Buğra eserlerinde insanı ve onun macerasını anlatan, ideolojik kaygı gütmeyen, ülkemizin tarihte yaşadığı önemli dönemeçleri anlatılarında konu edinen, önemli yazarlarımızdan birisidir. O, aynı zamanda kişilik sahibi ve saygın bir gazetecidir. Ele aldığı her konuda milli ve manevi değerleri ön plana çıkaran, inandığı doruları koşullar ne olursa olsun hayatının sonuna kadar savunan bir kalemşördür. Hikayeden romanlarına, tiyatrodan gezi yazılarına kadar bir çok eserinde Anadolu’nun ve Akşehir’in izlerini buluyoruz. Güzel Türkçesi, gözlem gücü ve sağlam üslubuyla Türk Edebiyatına unutulmaz eserler kazandırmıştır” diye konuştu.

Başkan Akkaya’nın konuşmasının ardından Panel Başkanlığını Akşehir Şehit Zeynep Sağır Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Gözde Özan’ın yaptığı ‘‘Edebiyatın Yerli ve Milli Sesi: Tarık Buğra” konulu panele geçildi. Panelde; Akşehir Şehit Zeynep Sağır Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Merve Çalışkan ‘Tarık Buğra’nın gözünden aile ilişkileri ve toplum yaşantısı’, Ilgın Şehit Hüseyin Aksoy Anadolu Lisesi Öğrencisi Bilgen Irmak Utku ‘Tarık Buğra Romanlarındaki Bireysel Değişim’, Akşehir Hacı Sıdıka Baysal Fen Lisesi Öğrencisi Nimet Gültekin ‘Tarık Buğra Romanlarındaki Sosyal Hayat’, Akşehir Tarık Buğra Sosyal Bilimler Lisesi Öğrencisi İrem Yumurtacı ‘Tarık Buğra ve Gençlik’ konulu sunumlarını yaptılar.

Sunumların ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü A. Barbaros Topaloğlu, Anadolu Mektebi Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü ve Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya panelle ilgili değerlendirmelerini yaparak panelist öğrencilere ve onları hazırlayan öğretmenlerine teşekkür ettiler.

Online panele; Akşehir Kaymakamı Ahmet Sait Kurnaz, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü A. Barbaros Topaloğlu, Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü, Akşehir Belediy

Konya Bülten

Benzer Haberler